Naturalny i świadomy sposób żywienie nie polega na przestrzeganiu restrykcyjnych diet!
Nasza współpraca odbywa się na podstawie jednej z dwóch metod do wyboru. Decyzję według, której z metod aktualnie pracujemy zawsze podejmuje Pacjent. Z żadną z metod nie wiążemy się na stałe, można zmieniać sposób współpracy.
Nasze spotkania poprzedzone są pierwszą wizytą, która jest dosyć długa (trwa ok 1,5 godziny) podczas, której analizujemy dotychczasowe nawyki Pacjenta, edukujemy się co i jak można zmienić by uzyskać zamierzony cel (koszt wizyty edukacyjnej to 170 zł, 150zł w pakiecie*).
Pierwsza z metod do wyboru to spersonalizowany i elastyczny jadłospis (plan posiłków).
Jadłospis może być cennym wsparciem dla Pacjenta, ale tylko wtedy gdy jest „skrojony na miarę”, również wtedy gdy Pacjent czuje gotowość do wdrożenia konkretnego planu żywieniowego w życie.
Sugerowane jest, aby jeden dzień jadłospisu stosować przez dwa dni tzn., że przez dwa dni jemy te same dania. Jest to z jednej strony bardziej monotonny sposób aczkolwiek pozwala on na przygotowywanie potraw na dwa dni. Drugiego dnia można „odpocząć” od przygotowywania posiłków. Sposób ten zapobiega również marnowaniu żywności. Jeżeli Pacjent woli nie ma żadnych przeciwwskazań, aby codziennie korzystał z innego dnia jadłospisu. Jeżeli ta metoda odpowiada Pacjentowi, lepiej czuje się pracując z bardziej konkretnym planem działania- jadłospis zazwyczaj zmieniamy co 3-4 tygodnie. Podczas wizyty kontrolnej omawiamy potrawy (które przypadły Pacjentowi do gustu, które nie) oraz czy coś zmieniło się pod względem zdrowotnym czy w trybie dnia Pacjenta. Jeżeli Pacjent wyrazi taką wolę przechodzimy na prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Cena jadłospisu to 170 zł, 150zł w pakiecie* (wizyty kontrolne służące do wzmocnienia motywacji, przepracowania pojawiających się problemów w utrzymaniu planu żywieniowego oraz dostosowaniu kolejnego jadłospisu są bezpłatne**)
- Pacjent otrzymuje dokładny plan posiłków z gramaturą, miarami domowymi oraz przepisami wykonywania potraw;
- nie musi zastanawiać się nad komponowaniem dań, wyszukiwać potraw na własną rękę;
- jest to metoda mniej czasochłonna w planowaniu i komponowaniu codziennych posiłków;
Minusy tej metody:
- mamy prawo czuć presję z powodu narzuconych posiłków. Warto wtedy pomyśleć o wolniejszym wprowadzaniu zmian, pozwoleniu na utrwalenie się drobniejszych nawyków zanim będziemy gotowi na większe zmiany.
Drugim ze sposobów pracy jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Ma szersze zastosowanie u osób, które wiedzą jak jeść ale nie udaje im się wdrożyć tego w życie lub u osób, które wolą większą swobodę lub wolniejszy proces zmiany. Na podstawie zdobytych informacji podczas edukacyjnej pierwszej wizyty oraz otrzymanych materiałów Pacjent komponuje swoje codzienne menu samodzielnie (zapisując co jadł, o jakiej porze według opracowanej przeze mnie gramatury lub własnej preferencji). Na wizycie kontrolnej (odbywającej się co 2 do 4 tygodni) omawiamy dzienniczek, pracujemy nas motywacją i wyznaczamy kolejne cele (koszt wizyty kontrolnej to 120 zł).
- metoda ta skupia się bardziej na emocjonalnych problemach związanych z żywieniem;
- jemy to na co akurat mamy ochotę;
- zmiany możemy wprowadzać stopniowo, te na które aktualnie Pacjent jest gotowy, nie robiąc „rewolucji” w dotychczasowym sposobie żywienia.
- uczymy się aktywnie samodzielnego komponowania posiłków;
Minusy tej metody:
- skrupulatne prowadzenie dzienniczka- aby dzienniczek był rzetelnie prowadzony musimy uzupełniać go na bieżąco;
- nie pozwala na śledzenie zawartości poszczególnych składników tj minerały, witaminy co może być kluczowe w przypadku chorób np. niewydolności nerek o znacznym stopniu
- najlepiej z dwu- trzydniowym wyprzedzeniem planować posiłki, aby rozsądnie je komponować, aby były zawsze przygotowane i nie ulegać podjadaniu w okresie głodu.
Na każdej wizycie kontrolnej będą Państwo pytani jak dalej chcą pracować, czy wolą otrzymać kolejny spersonalizowany jadłospis czy zaczynamy swoje menu komponować samodzielnie, prowadząc dzienniczek żywieniowy.
Tak naprawdę w naszej współpracy najważniejsze jest, aby przejść proces zmiany nawyków w zgodnie z samym sobą, aby przepracować pojawiające się trudności, rozwiązywać pojawiające się problemy, nabierać sił i motywacji do dalszej zmiany. Nie ma znaczenia czy Pacjent będzie prowadził dzienniczek czy wolał stosować się do jadłospisu, najważniejsze to nabywanie doświadczenia, umiejętności i prostowanie swojej relacji z żywieniem.
W przypadku „Diety dla par” druga z osób uzyskuje 50% rabat na wszystkie usługi.
**Jeżeli kolejne spotkanie odbywa się po 3 miesiącach lub później do ceny planu posiłków doliczana jest również opłata za wizytę kontrolną lub opłata jak w przypadku pierwszej konsultacji.
Płatność gotówką w gabinecie lub przelewem na nr konta 52 1020 3437 0000 1502 0090 7956